Ez az ötlet Tyler Culler szüleménye, aki fogta magát, meg a kameráját, és sorban megkérdezte a new yorki járókelőktől, hogy éppen mit hallgatnak, majd az egészet feltöltötte a youtube-ra. Az is bizonyítja, mennyire remek és kreatív az ötlete, hogy a videó már másfél millió megtekintés fölött jár, de ami ennél is fontosabb, hogy egy mozgalmat teremtett, amely keretében a világ más városaiban is csináltak hasonló projekteket ("What song are you listening to [város neve]?"). Blogunk szellemiségéhez már csak azért is illik, mert sok-sok új zenét lehet felfedezni.
Mivel szeretek mindenféle statisztikát végezni, ezért kiválasztottam négy igazán kozmopolita városban készült videót, összeírtam a zeneszámokat, és megnéztem, hogy azokra milyen évjárat, milyen műfaj jellemző, és honnan érkezik. A semmiféleképpen nem reprezentatív felmérésből mindenki maga vonja le a következtetéseket. A sok szám összevetése mellett az is jó szórakozás, ha megpróbáljuk a megkérdezett külseje alapján kitalálni, hogy milyen műfajt hallgat. Néha érdekes válaszok születnek!
New York - http://www.youtube.com/watch?v=tvHRUY0tBcs
A 21 szám kicsivel több, mint fele az elmúlt három évből való (mivel mind a négy videó 2011-ben készült, ezért az "elmúltat" ahhoz képest használom), 19%-a pedig '90 előttről. A többsége, 33%-a hip hop/rnb szám, 29% rock, 19% könnyű/sláger, 9% electronic, 5% dance/house, és 5% reggae. A számok túlnyomó többsége, 85%-a helyi, vagyis az államokból származik, egy brit számot leszámítva pedig mindegyik az amerikai kontinensről jön (Jamaika és Mexikó), illetve egy számtól eltekintve mindegyik angol nyelvű.
Budapest - http://www.youtube.com/watch?v=C6LwpCwZDo8
A 20 szám fele az elmúlt három évből van, és 10%-a '90 előttről. Ez számomra nagyon meglepő, nem hittem volna, hogy ennyire friss zenéket hallgassanak. A számok 45%-a könnyű/sláger, 25% dance/house, 15% rock, 10% hip hop/rnb, 5% dubstep. Hiába friss, ha sekélyes. 40%-a az USA-ból, 25% Angliából, 10% Svédországból, 5-5% magyar, román, francia, boszniai és perzsa (iráni). Az angol nyelvterület dominanciája mellett sokkal több szín látszik, mint bármelyik másik városban, azonban ha a nyelvet is nézzük, egyszerűsödik a kép: a svéd Robyn meg Abba, a román Inna mind angolul énekelnek, így a számokban az angol mellett csak magyar, perzsa, boszniai és spanyol (mert Manu Chano ugyan francia származású, de többnyire spanyolul énekel) nyelvet hallhatunk.
London - http://www.youtube.com/watch?v=PHdg2yMygqk
Itt a 29 számból 38% jelent meg 2009 vagy az után, és 17% '90 előtt. 21% pop/sláger, illetve hip hop/rnb, 17% jazz/folk, illetve rock, 7% dance/house, electronic, illetve dubstep, 3,5 % gospel, illetve Disney (a Dzsungel könyvének OST-je). A számok 31%-a brit, 45%-a az USA-ból származik, 3,5% jamaikai, kanadai, norvég, görög, svéd, illetve barbadoszi (na jó, utóbbi igazából szintén az USA-ból származik, ugyanis ez egy Rihanna szám, de lefogadom, hogy kevesen tudják, magamat is beleértve, hogy ő Barbadoszról származik). A pesti videóhoz hasonlóan ez is színesnek tűnik, azonban mindegyiken angolul énekelnek, egy szám kivételével, ami a görög Vangelis - Conquest of Paradise száma, amiben latinul énekelnek.
Berlin - http://www.youtube.com/watch?v=GVN2iRJf4hk
A 24 szám több, mint felét (54%) az elmúlt három évben adták ki, és 12,5% készült '90 előtt. A számok 25% -a rock, 21% techno, 17% jazz/folk, illetve hip hop/rnb, 4% dubstep, dance/house, pop/sláger, illetve electronic. 46% az USA-ból, 25% Angliából származik, 12,5% helyi, 8% francia, 4% svájci, illetve kanadai. Itt is hozzá kell tenni egy megjegyzést a nyelv tekintetében: a svájci, az egyik német és az egyik francia szám vokál nélküli techno, a másik francia pedig portugálul szól.
Mint említettem, a semmitmondó következtetéseket mindenki maga vonja le, azt a nem túl világmegrengető tényt azonban ki lehet jelenteni, hogy egy önkényesen kiválasztott napon egy milliós város random időpontjában a füllhallgatós emberek nagy része éppen angol nyelvterületről származó könnyűzenét hallgatott.
Most pedig megyek, és meghallgatom azt az LCD Soundsystem számot.
Még annyit, hogy blogunk szerkesztősége bátran ajánlja nektek, hogy próbáljátok ki magatok is, jó szórakozás lesz! Tanácsként annyit adnánk, hogy lehetőleg egy nagyobb várost válasszatok (bár természetesen akár Berettyóújfalún is lehet próbálkozni, csak ott több időt kell vadászással eltölteni), egy táblára írjátok fel, hogy "Szia, milyen számot hallgatsz?", hogy már messziről lássák, nem lejmolási/megtérítési szándékaitok vannak, illetve ajánlatos egy másik nyelven (minimum a helyi kisebbségiekén) is felírni, mert a pesti videóban is látszott, hogy kapásból az első három járókelő nem beszélt magyarul.
rendkívül értékes bejegyzés! örülök hogy volt energiád/kedved utánszaglászni a dolgoknak. mérete miatt tényleg nem mondható reprezentatívnak a felmérés, a randomsága az igazi erénye. elmondható hogy a jónép nagy része angol nyelvű popzenét hallgat (gyakorlatilag lady gagát vagy david guettát :)). ami igazán meglepő hogy a német rock szcéna elenyésző számban mutatkozott meg, talán éjjel kellett volna elvégezni a megszólításokat :)
VálaszTörlésnémet rock szcéna? Tudatlanságom miatt csak a Rammsteint meg Toten Hosent vágom
VálaszTörléshttp://en.m.wikipedia.org/wiki/German_rock
VálaszTörlés