2011. május 3., kedd

Kalandjaim a vetítővásznon innen: Forráskód (Source Code)

Sosem tudom eldönteni, hogy a filmről, amit láttam beharangozót írjak (ez esetben megpróbálom nem lelőni a poént és megtartani magamnak a filmvégi menetrendszerű WTF-et) vagy pedig filmelemzést a magam bugyuta módján (ekkor mindről lerántom a leplet). Utóbbival egyetlen problémám van, hogy LTM-em (long-term memory) nem mérhető a sakknagymesterekéhez, ergó mindent elfelejtek. A most bepötyögött film megmagyarázásom is e kettő közös gyermeke lesz.

Forráskód (Source Code)
színes, feliratos, amerikai-francia akcióthriller, 93 perc, 2011



A film eleje nagyon tetszetősre sikerült, egy egészen szimpatikus tag (Jake Gyl... képtelenség leírni a nevét) a főszereplő. Magához tér egy vonaton, de nem a megszokott módon a szenet tároló utolsó kocsiban, hanem rögtön egy vel beszélget és dunsztja nincs ki ő valójában. Később a tükörben látja, hogy mások másnak látják, mint akinek ő elképzeli magát. 8 percig zajlik a jelenet, majd terrortámadásilag felrobban a vonat.
A robbanás után Colter Stevens (Jake G) egy 22. századi laboratóriumban ébred, ahol tudósok faggatják mit látott. Később kiderül, hogy a reggel történt robbantás egy merényletsorozat része. Stevens minden alkalommal 8 percet képes megélni a múltból, ennyi idők alatt kell kiderítenie ki a merénylő (aki tutira a vonaton tartózkodik). Körülbelül eddig értettem a filmet (ezzel párhuzamban eddig a pontig tetszett is). Vonatok (emeletes amcsi vonat), nagyváros (Chicago), hidak, utak stb, az én világom. Belekevernek 1-2 mellékszálat például, hogy Jake G a Közel-Keleten szolgált és ő már meghalt 2 hónappal ezelőtt, viszont az apjától nem tudott elbúcsúzni és még ezt bepótolná ha már egyszer van rá lehetősége. A forráskód párhuzamos létsíkjait alkalmazva (belebuherálva az emberi agyba a halál előtti 8 perc hozható vissza, ezt a film Joshi Bharat-ra hasonlító főkutatótudósától tudjuk meg) Stevens kitalálja, hogy ő megtudja előzni az egész vonatszerencsétlenséget és vad magánakciók sorozatába kezd, melyet a rendezőn kívül csak 4-6 diplomás emberek képesek megérteni. A végén még azért kapunk egy triplacsavart, hogy garantált identitászavarral menjen mindenki haza a filmszínházból.
Pozitívum az egyedi ötlet és Jake G színészi játéka, az első 45 perc nagyon tetszett. Véleményem szerint ezt a filmet lehetett volna olyan hosszúra csinálni, mint az Avatart. Kicsit szájbarágósabb megvalósítással most nem agyalnék már 3 napja a film végén.

Imdb: 7.8
Port.hu: 8.3
nemmakezdtem blog: 7 (az első 45 perc 8-as, a végejáték 6-os)




4 megjegyzés:

  1. Ugye tudod mi a spoiler? Pl. amit Jake közelkeleti szolgálatáról írtál... Mindegy, így is nagyon megnézném már

    VálaszTörlés
  2. nem tartom azt spoilernek, gyakorlatilag semmi köze nincs a storyhoz (legalábbis szerintem). max annyi hoyg megint az amerikai katonákon akarják tesztelni a hadászati baromságaikat (lásd még Killing room).
    mindenképp nézzétek meg, kiváncsi lennék a te értelmezésedre is!

    VálaszTörlés
  3. az, hogy kiderül, a főszereplő halott, miért ne lenne halott? A hatodik érzéknek is ez a lényege.
    Amúgy hol láttad?

    VálaszTörlés